Outstanding Educator Awards 
The Bucks County Outstanding Educator Award is a recognition program for educators and directors working in Early Childhood programs. Through a formalized nomination process, these individuals are recognized for their outstanding contribution to the profession.  Five educators and two directors are honored annually by the Bucks County Association for the Education of Young Children. 

Nominations should be received by May 1 for presentation at the BCAEYC Fall Conference in October.  A panel of judges appointed by the BCAEYC board selects the winners.

The Outstanding Educators for will be named in
the fall. 


Previous winners include the following:

Year:  1995   1996   1997   1998   1999   2000   2001   2002   2003   2004 2005  2006 2007 2008 2009 2010 2011  2012  2013 2016

   Back to top

Mary Cavallero 

St. Paul's Preschool

Jo Anne Flavin

Children's Village

Jayne Jacobus

St. Paul's Preschool

Gail Le Vien 

Carefree Learning Center

Judy Snow

Kinderworks

Darcy Van Orden

Clubhouse for Kids

Judy Wetherby

Breezy Point Day School

   Back to top

Maria Baltera 

St. Paul's Preschool

Jennifer Culp 

George School Children's Ctr.

Ethel Cutler

Breezy Point Day School

Anne Drybala

Children's World Learning Ctr.

Lynn Gruber

Breezy Point Day School

Joann Lawall

Breezy Point Day School

Peg Zargiel

Joy Bell PreSchool

   Back to top

Sue Bretherick

St. Paul's Preschool

Diane Chiocchi

George School Children's Ctr.

Patsy Clayton

Children's Village

Pamela Keller

Windmill Day School

Melba Schorn

Breezy Point Day School

Martha Szychulski

Joy Bell Preschool

Suzanne Thomas

Children's Village

    Back to top

Pat Bucher 

Bucks County I.U.

Janet Clayton

Joy Bell

Roseann Fry

Crossing Cooperative N. S.

Caren Hertz

Childtowne Montessori School

Evie Hirschman

Children's Village

Mary Kix

St. Paul's Preschool

Carin Richter

St. Paul's Preschool

   Back to top

Deedie Baldwin

Breezy Point Day School

Pam Drago

St. Paul's Preschool

Gail Jones

Children's World Learning Center

Sandy McCloskey

Breezy Point Day School

Jane Mahler 

Children's Village

Margie Moore

St. Andrew's Child Care Center

Sharon Smith

Children's Village

   Back to top
 

Beth Bridges

Bright Beginnings

Carol Clark

Children's Village

Barbara D'Anna

Children's Village

Dorothy Gillis

Children's World Learning Center

Chris Hardnock

Breezy Point Day School

Pat Navitsky

Childtowne Montessosri School

Robin Naylor

Crossing Cooperative N.S.

Joanna Santomarco

St. James Preschool

Carolyn Schmidt

Breezy Point Day School

Cindy Wiggins

Joy Bell Preschool

   Back to top

Debbie Booz

Children's World Learning Ctr.

Irene Gordon

Childtowne Montessori School

Lisa Howarth

George School Children's Ctr.

Janet McGlinchey

St. Paul's Preschool

Annamaria Milhous

Edgewood Elementary School

Linda Roe

Crossing Cooperative N. S.

Beth Torok

Joy Bell Preschool

Patricia Woodruff

ABC- 123 Day Care

   Back to top

Mary Allodoli

Ken Crest

Linda Hendrix

St. Paul's Preschool

Annie Johnson

Children's Village

Crystal Mazzola

Breezy Point Day School

Sharon Morrisette

Children's Village

Amy Nache

Breezy Point Day School

Judy Ransweiler

St. Andrew's Preschool

 

 

 

 

   Back to top

Anne Drybala Children's World Learning Center
Kay Erney Kay L. Erney Family Day Care Home
Becky Radvany Crossing Cooperative Nursery School
Bev Horvitz Crossing Cooperative Nursery School
Joy Meltzer Breezy Point
Gale Londoner Breezy Point
Theresa Carrel Breezy Point
Jane McKenna Breezy Point
     
   Back to top
Kathy Sitler
Joy Bell Preschool
Kathie Spurgeon
Crossing Cooperative Nursery School
Peg Szczurek
Children's Village
Angie Jones
Crossing Cooperative Nursery School
Robin Brown
Breezy Point Day School
Debbiann Allen
Children's Village
Mary Farrington
Bucks County Community Village
Kathleen Morgan
Children's Village
   Back to top
Dee Short
BCCC Early Learning Center
Sheri Bravo
Wee Care
Deedie Baldwin
Breezy Point Day School
Maria Martin
Breezy Point Day School
Mary Cavallero
St. Paul's Preschool
Terri Mohapp
St. Paul's Preschool
 
   Back to top
Alison Sheridan
Emilie Christian Day School
Sandy McCloskey
Breezy Point Day School
Joan Berlin
God's Window
Gale Londoner
Breezy Point Day School
Terri Mohapp
St. Paul's Preschool
Jackie Van Houten
St. Paul's Preschool
Diane Chiochi George School
 
   Back to top
 
Jeannie Morris Wee Care Early Learning Center
Sheryl Milstein Temple Judea Preschool
Lynn Cahan God's Window Preschool
Polly Wanner Childtowne Montessori School
Charlene McHugh Wee Care Early Learning Center
Tanya Ergemildze Children's Village
Beth Taylor Temple Judea Preschool
 
   Back to top
Joanne Schmidt Wee Care Early Learning Center
Lisa Incelli Breezy Point Day School
Anne Reinheimer St. Paul's Preschool
Lynn Bertman Breezy Point Day School
Marilyn Malley Wee Care Early Learning Center
Patti Davis Crossing Cooperative Nursery School
Jonathan Gay Bucks County Community College Early Learning Center
 
   Back to top
Virginia Warburton William Penn Center
Connie Gleeson George School Children's Center
Helen Schwartz Breezy Point Day School
Diane Donaher St. Paul's Preschool
Dorene Megna Bucks County Community College Early Learning Center
Michele Sexton Bucks County Community College Early Learning Center
Kim Sodi Leuser Bucks County Intermediate Unit #22
     
   Back to top
Mary McLaughlin Bucks County Community College Early Learning Center
Jessica Muller Bucks County Community College Early Learning Center
Teresa Carcel Breezy Point Day School
Terri Windish Children's Village
Dawn Stempien Children's Village
Diane Ivey Children's Village
     
   Back to top
Betsy Dougherty

Emilie Christian Day School

Debbie West

Emilie Christian Day School

Cindy Garafolo

St. Paul’s Preschool

Huda Sleiman Children's Village
Janice Kistner Children's Village
Deb Secchia

Crossing Cooperative Nursery School

Dina Modica

Crossing Cooperative Nursery School

Gloria Ramirez St. Paul’s Preschool
Betty Hertkorn Crossing Cooperative Nursery School
Shawn Moesch Emilie Christian Day School
Kristie Buckner First Friends
Lindsay Tendler Children's Village
Frances Grauer Wee Care Early Learning Center
Christina Bravo Wee Care Early Learning Center

Jennifer Aloan

Li'l Bucks Partners in Learning
Debra Ratti Wee Care Early Learning Center
Susan Ranieri St. Paul’s Preschool
Michelle Brett St. Paul’s Preschool
Cindy Sherman George School Children's Center
Mary Theresa Smith George School Children's Center
Mary Higgins Crossing Cooperative Nursery School
Lori Hyjurick
Emilie Christian Day School
Nancy Ackerman
Nans's Family Day Care
Sue Ahern
Joy Bell Preschool
Christine Lopez
Children's Village
Lisa Myers
God's Window Preschool
Lizanne Biemuller
St. Paul's Preschool
Betty McCorriston Crossing Cooperative Nursery School 


If you would like to nominate someone for an Outstanding Educator Award, please download our form. For more information, please contact Lori Borman.

[Home] [Membership] [Calendar] [Grants] [Resources] [Awards] [Accreditation]